Adam Czetwertyński

Harcerstwo (172) Kuchnia (22) Kultura (252) Polityka (37) Pożegnania (21) Szkoła (73) Varia (102)

Archiwum kategorii: 'Kultura'

Stradella - a kto to?

Przedstawienie było urocze. Prawdziwy teatr, prawdziwa zabawa, dobra reżyseria, dobre (choć może tu to ja znawcą wielkim nie jestem) głosy. Takie widowiska spotyka się rzadko. No i jeszcze nazwijmy to takim współczesnym językiem - znakomity projekt. Młodzi wokaliści śpiewają w siedemnastowiecznej operze komicznej zapomnianego (nieznanego mi) kompozytora Alessandro Stradellego. Propagujący jego utwory Andrea de Carlo opisał nam w programie smutne dzieje tego artysty. Dzieje zakończone śmiercią - zabójstwem przez płatnego mordercę. Ale czasy były ciekawe, a morderstwa na porządku dziennym.
Ale nie fakt, iż de Carlo odkrył “Opiekuna Trespolia” jest istotne, nawet nie to, że jak dumnie możemy przeczytać, jest to światowe wystawienie pierwsze po roku 1679. Istotne, że kilkoro młodych artystów pod kierunkiem licznych profesorów Uniwersytetu Muzycznego pokierowani przez Pawła Pasztę z Akademii Teatralnej bawi nas barokową komedią pomyłek w stylu nieco komedii del arte. Bawi nas gapowaty Trespolio, zakochana w nim Artemisia (jak można się kochać w tak nierozgarniętym osobniku?) i grono otaczających ich znajomych-przyjaciół, którzy myślą o dwóch ludzkich problemach: miłości i pieniądzach. A może najpierw o pieniądzach, później o miłości. Towarzysząca mi w Collegium Nobilium P. powiedziała z pełną szczerością: - To takie aktualne, dziś jest tak samo… No nie wiem, czy rzeczywiście tak samo. Ale nie da się ukryć, że od wieków uczucia, i środki do życia (czasem więcej niż tylko do życia) pasjonują nas, zajmują nam myśli i czas.
Zatem w “Il Trespolo tutore” mamy zabawne stroje (ta spódnica Artemisi, ten brzuch Trespola!), mamy arlekinowate ubiory mężczyzn, mamy służącą z wielkim sztucznym biustem. Mamy sytuacje nie z tego świata - tęże służącą, która jest skłonna ożenić się z Artemisią (ta ma wszak duży posag). Przede wszystkim mamy wokalistów, którzy grają dowolne role - mężczyzna gra kobietę, kobieta mężczyznę. Ale także mężczyzna - mężczyznę i kobieta - kobietę, tak całkiem jak w zwykłej operze. Fakt, w czasach Stradelli role żeńskie grali chłopcy. Dlaczego więc nie odwrócić współcześnie ról? Można. I to się zupełnie nieźle udało. Pomysł nie razi - wprost odwrotnie, wzbogaca przedstawienie.
Scena pusta. Właściwie gdyby nie kolorowe stroje, na scenie pozostałby tylko podest. Tylko stroje przyciągają wzrok, bo co mi z tego, że pojawia się lustro lub aktorka huśta się na linie…
A łącznie - naprawdę wdzięczne widowisko.
PS Nie napisałem nic o orkiestrze, o klawesynie, yioli da gamba. Ale tu już jestem takim laikiem, że nie powinienem na ten temat zabierać głosu. Jednak brzmiało znakomicie. Czy taka była orkiestra w czasach Stradellego?

Matamorfozy

Czasami miło znaleźć się w dobrym towarzystwie. I piszę to bez przypisywanej mi zbyt często ironii. Jak dobrze jest widzieć, że ci, którzy mnie otaczają, to ludzie kulturalni i ludzie kultury. Obok mnie siedzi profesor, którego pokazywać można by było dzieciom jako Pana Kleksa. Ale jaki to umysł! Zachwycałem się nim dwadzieścia lat temu, zachwycam się i dziś. Przede mną pani profesor, która być może prochu nie wymyśliła, ale gromadziła wiedzę z roku na rok. I ma ją ogromną. Obok kolejna pani profesor, zaprzyjaźniona z G. A więc prawie zaprzyjaźniona ze mną. Dziś jest, można tak ładnie powiedzieć - neofilologiem. I tak dalej, i tak dalej. Sami humaniści, ba, na dodatek w dużej części osoby zainteresowane kulturą antyczną.
Przed nami, siedzącymi grzecznie w fotelach sali kameralnej Teatru Polskiego trójka, jak to dobrze nazwać, lektorów, czytających nam fragmenty “Metamorfoz”. Dwie osoby czytają tekst polski, jedna - oryginalny łaciński. Nie, nie symultanicznie. Tekst po łacinie tylko w niewielkich fragmentach, takich bardziej znaczących. Cały tekst Owidiusza jest ogromny, przypomniane są więc nam te kosmogoniczne, a później kilka ciekawych opowieści, na przykład o Narcyzie. Siedzimy zasłuchani w piękno przekładu Anny Kamieńskiej. A kto może, zachwyca się pięknem oryginału.
Po godzinie (przepraszam za banał) uczty duchowej godzinna dyskusja trojga profesorów. Filolog klasyczny, historyk i polonista-kulturoznawca. Cała trójka z górnej półki naszych współczesnych humanistów. O czym tam nie było! O wygnaniu Owidiusza i jego opinii, jakoby nad Morzem Czarnym, na strasznej prowincji, były okropne mrozy. O tym, że poezja Owidiusza (szczególnie w oryginale) już nikogo nie interesuje. No, może z wyjątkiem zgromadzonej publiczności, ale to promil promila polskiego społeczeństwa. I o owym słowie “Metamorfozy”, które niezbyt trafnie przetłumaczone jest na język polski jako “Przemiany”. No i o tym, ze w poezji Owidiusza znaleźć można uzasadnienie współczesnego weganizmu. Wszak w krówce i owieczce tkwi “dusza” człowieka.
Jakiż miły wieczór. Bez polityki, bez ostrych sporów. Ot, jakbyśmy znaleźli się w innym świecie, jakże różnego od tego poza salą teatralną.

A w Krakowie

Są takie momenty w życiu, kiedy człowiek jest zszokowany. Gdy nie rozumie, co się wokół niego dzieje, gdy świat wali mu się na głowę i nie rozumie, o co chodzi. O co chodzi z zachowaniami ludzi, którzy cię otaczają. Takie dziwne wrażenie nierozumienia otaczającego mnie świata przezyłem ostatnio w cesarsko-królewskim mieście stołecznym Krakowie. (A może to błąd ortograficzny i powinienem ostatnie słowa napisać dużymi literami?).
Nie byłem w Krakowie już kilka lat. I nie jest to istotne, bo miasto Kraków wydawało mi się niezmienne. Zawsze mogę pójść do kawiarni w Sukiennicach i patrzeć na pomnik Wieszcza. Zawsze mogę wejść do Jamy Michalikowej i zachwycać się jej wnętrzem. Nawet kelnerki obsługiwały nas, jakby świat wokół się nie zmieniał. Wawel stoi na swoim miejscu, Barbakan i Brama Floriańska także. W odróżnieniu od zmieniającej się Warszawy centrum Krakowa, z jego swoistą dostojnością, spokojem, z jego Wierzynkiem i Hotelem “Pod różą” było wspaniałe. Było to dla mnie miasto inteligencji z piękną przeszłością i ciekawą teraźniejszością. I wcale nie przeszkadzała mi w tym wyobrażeniu przydworcowa wielka galeria handlowa lub nowoczesny kampus uniwersytecki.
No tak, ale okazało się, że “mój Kraków” już moim nie jest. Stoję na Rynku - jest początek marca, mróz siarczysty, godzina 22, a może 23? Stoję na Rynku i widzę hordy polskich i obcojęzycznych Hunów wrzeszczących, biegających, nawołujących się. Hunów w większości na stan wskazujący na spożycie. Jacyś faceci z tablicami “klubów” lub innych “pubów” zbierający te wrzeszczące hordy. Nie można normalnie rozmawiać - Kraków się bawi.
Ja przepraszam - jeżeli to ma być zabawa, to może władze Krakowa powinny podzielić dobę na jakieś dwie nierówne części. Niech od 4.00 do 22.00 miasto będzie dla ludzi, do których też chciałbym się zaliczyć. Miasto pełne dostojeństwa i spokoju. A przez kilka godzin nocnych oddajmy je oficjalnie w ręce imprezowiczów. Ale wtedy ja proszę o oficjalny komunikat: “Ludziom nie będącym pod wpływem używek do centrum miasta wstęp wzbroniony. I wtedy ja wiem - nie mam prawa znajdować się w okolicach północy w okolicach Sukiennic. To naprawdę proste rozwiązanie. Bo takich przeżyć, jak 3 marca, po prostu więcej mieć już nie chcę.
PS Włączam ten tekst do działu “kultura”, bo wszak o kulturze, a nie o pieniądzach, jest mowa.

Lektury, lektury…

W ciągu ostatniego miesiąca otrzymałem kilka książek. Były ku temu różne okazje. Jakimi lekturami mnie obdarzono? Jakim czytelnikiem jestem dla obdarodawców? Moim zdaniem to interesujące… Było to (chyba) osiem pozycji.
1. Człowiek, który czytał umarłych
Większość powieści sensacyjnych toczy się w Europie lub USA. Dlatego otrzymałem zupełnie inny tekst. Czy ciekawy będzie utwór hiszpańskiego autora, który akcję swego utworu umieścił w XIII wieku w Chinach. Czy opowieść o wielkim autentycznym uczonym będzie tak samo pasjonująca, jak współczesne powieści detektywistyczne?
2. Sprawa osobista
To był zakup na życzenie. Jeżeli przeczytałem dwadzieścia powieści o Jacku Reacherze, to chciałbym zapoznać się z tą dwudziestą pierwszą, niestety już ostatnią. Bardzo lubię narrację w tych tekstach. Niezależnie od tego, czy jest pisany w pierwszej, czy w trzeciej osobie. To takie sympatyczne czytadła - sensacyjne i “męskie”. Ucieszyłem się z tego prezentu. Pytanie, czy Lee Child napisze o Reacherze dwudziestą drugą powieść.
3. Pchły, plotki a ewolucja języka
Oj, dostałem tekst popularnonaukowy Brytyjczyka Robina Dunbara. O plotce. Podobno język powstał, abyśmy mogli… plotkować. Zabawna teza, którą autor stara się udowodnić. Tekst także socjologiczny. Tym razem potraktowano mnie poważnie. To dobrze, bo w większości to utwory, które czyta się lekko, łatwo i przyjemnie.
4. Pierre Lemaitre
Tu nie wpisuję tytułu. Tym razem nie mogę, bo powieści są trzy. To taki ostatni obyczaj. W okolicach świąt wydawane są zestawy złożone z dwóch lub trzech tomów. Dostałem więc utwory francuskiego autora o komisarzu Camille’u Verhoevenie. Jeszcze zamknięte, zafoliowane, odkładam ich czytanie na później. Może za miesiąc, może za dwa.
5. Śmiertelnie proste rozwiązanie
Typowy kryminał. Interesujący, bo Anglik przenosi akcję utworu do Stanów Zjednoczonych. Przypomina mi się nasz Maciej Słomczyński, czyli Joe Alex, którego świetne utwory sensacyjne (w dawnych czasach - PRL-u) były w stu procentów brytyjskie. Czy Brytyjczyk zna dobrze Stany? Nie wiem.
6. Upiór nawiedził Europę
To powieść z cyklu “Upiory”. Ponownie Francja. Ponownie thriller. Zamach na prezydenta Francji (tak samo zaczyna się amerykańska “Sprawa osobista”). Ale ta powieść jest poważniejsza od tekstów amerykańskich. “Upiorów” jest więcej, może zachęcę się do czytania utworów Saabri Louataha.
7. Oszukana
To kolejna powieść bardzo popularnej Charlotty Link. W domu stoi na półce sześć jej powieści. Większości nie czytałem. Pamiętam tylko “Lisią dolinę”. Jakoś mnie ona nie zachwyciła. Z opisu na okładce wynika, że “Oszukana” jest tekstem wybitnym. Zobaczę. I zawsze mogę kupić jeszcze kilka pozycji tej autorki.
8. Atlas wysp odległych
To taka wisienka na torcie. Podtytuł tego atlasu brzmi: “Pięćdziesiąt wysp, na których nie byłam i nigdy nie będę”. Każda wyspa to bardzo skromna mapka i tekst - ciekawostka. Niektóre wyspy znane, jak na przykład Wyspa Wielkanocna czy Wyspa św. Heleny. O większości z nich nie słyszałem. I większość opowieści jest smutna, nie tylko o Wyspie Samotności.
Zauważcie. Nie dostałem ani jednego utworu napisanego przez Polaka. Francja, Hiszpania, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania - stąd pochodzą autorzy. Przeważa sensacja. Prace o plotce i wyspach odległych są wyjątkami. Czyli moi znajomi, kuzyni i krewni uznali, że przede wszystkim jestem czytelnikiem kryminałów, thrillerów, utworów sensacyjnych. No i dobrze. Ale dlaczego nie dostałem ani jednego polskiego utworu? Zastanawiające.
PS Była szansa, że otrzymam jeden kryminał polski. Ale tak jakoś wyszło, że jednak dostałem utwór innego autora - spoza granic Polski.

Opera królewska po raz pierwszy

O panu ministrze Glińskim nie mam dobrego zdania. Prowadzona przez niego polityka kulturalna i podejmowane decyzje to w wielu momentach jedno wielkie nieporozumienie. Nie pisałem o tym (tak jak generalnie ostatnio o polityce), choć wielokrotnie ręce opadają. Mój młodszy kolega ze szkoły, człowiek wychowywany na Saskiej Kępie jest tak kulturalnie niekulturalny?
Raz jednak nieporozumienia i zamieszanie wokół jednej instytucji kultury dały dobry efekt. Zwolnienie znacznej części pracowników z Warszawskiej Opery Kameralnej zaowocowało powstaniem drugiej - nieco bratniej a nieco konkurencyjnej instytucji - Polskiej Opery Królewskiej. Minister Gliński wyjął pieniądze z kasy ministerstwa i zwolnieni pracownicy znaleźli się w owej drugiej warszawskiej kameralnej operze, która nosi dumne imię królewskiej. Owa królewskość przejawia się także tym, że jej główną siedzibą jest Teatr Stanisławowski w Łazienkach.
Budynek tego teatru jest jakoś słabo znany. Gdy mówię: - Wiesz, byłem w Łazienkach na operze - pada zazwyczaj pytanie: - Jak to, teraz? Przecież jest zima. - Amfiteatr przez wielu jest traktowany jako jedyne miejsce, gdzie można wystawiać opery. Może dzięki tej nowej instytucji kultury czegoś o budynku teatralnym dowie się więcej mieszkańców Warszawy?
Pierwszą premierą nowej placówki było “Wesele Figara”. Niby nowa premiera, ale twórcy znani z WOK-u. Bo reżyseria “etatowego” inscenizatora Mozarta - dyrektora Peryta. Bo dyrygent też nam znany - Ruben Silva. Jeden interesujący pomysł scenograficzny - oryginalne tło. A tak to odśpiewana w miarę poprawnie cała opera buffa. W obsadzie po troje-czworo solistów. Trudno powiedzieć, który z wokalistów jest lepszy.
Opery słucha się z przyjemnością, kto nie lubi słuchać Mozarta. Tylko reżyser nie pomyślał o widzu. Po pierwsze w Teatrze Stanisławowskim ławki są niewygodne. A ponieważ miejsca są nienumerowane, duża część publiczności na tych ławeczkach siedziała przez cztery godziny. Rozumiem, że Mozart piękny, ale czy nie można go było nieco skrócić? Po drugie - rozumiem, że do Opery Królewskiej powinni przychodzić ludzie edukowani, kulturalni i obyci. Ale w niektórych miejscach akcja “Wesela Figara” jest dosyć skomplikowana. Czy nie można było gdzieś tam z boczku, jak w WOK-u, wyświetlać polskiego tłumaczenia? To przecież norma w polskich operach. A jeżeli to było niemożliwe, czy nie można było streszczenia akcji zamieścić w programie? Czy widz dla teatru nie powinien być najważniejszy?
Liczę, że następna premiera będzie bardziej udana - nie dla teatru, lecz dla nas - widzów.

Next Page »