Jest w Wilnie kilka miejsc dla Polaków symbolicznych – Ostra Brama, cmentarz na Rossie, kościół św. Ducha z obrazem (dziś kopią) „Miłosierdzia Bożego”, znany z podpisu „Jezu, ufam tobie”. Kolejnym symbolem jest cela Konrada. Ta cela w zamienionym na więzienie klasztorze bazylianów, w której przebywał po aresztowaniu Adam Mickiewicz. Ta cela, w której poeta umieścił…
Miesiąc: wrzesień 2006
Giovanni
To się w głowie nie mieści. W „Gazecie Wyborczej” Roman Pawłowski krytycznie ocenił realizację „Giovanniego”. Świat zawirował. Pawłowski przeciw Jarzynie? Tego jeszcze nie było. Dla tych, którzy nie śledzili informacji o „Giovannim”, kilka słów wprowadzenia. Pan Grzegorz Jarzyna – jedna z gwiazd reżyserskich polskiego teatru – postanowił poeksperymentować, łącząc dwa utwory: „Don Juana” Moliera i…
Rada radzi
No to sobie znów poradziliśmy. Pan p.o. prezydent miasta, wzorem swojego poprzednika, który jest prezydentem wszystkich Polaków, na sesję Rady Miasta nie przyszedł. Co mu tam będzie rada radziła. On w ramach swej pracy musi myśleć o zdobywaniu nowych wyborców. Kawałek szydła z worka wyszedł przy okazji podejmowania przez nas decyzji o darmowych przejazdach komunikacją…
Który na liście
Ale emocji! Każdy z nas, kandydatów na radnych nowej kadencji, pasjonuje się, na którym miejscu jego nazwisko znajdzie się na liście. Oczywiście tej liście, którą wyborcy dostaną do ręki i będą mieli szansę obok naszego nazwiska postawić krzyżyk, akceptując naszą kandydaturę, a następnie wrzucić kartkę do urny. Ci pierwsi na liście to paniska. Na nich…
Matura z polskiego
Nasz minister edukacji pomieszał nam w maturze. Uczniowie w trzeciej klasie zadają mi pytanie: „Czy nie powinniśmy znać wszystkich zasad i koncepcji matury na dwa lata przed egzaminem? A do matury już niecałe osiem miesięcy?”. Cóż mogę odpowiedzieć, zachowując autorytet szkoły i swój, o ministrze już nie mówiąc. Tak młodzieży nie wolno traktować, ale minister…
Kowal Malambo
Tadeusz Słobodzianek jest postacią kontrowersyjną. Mówić (i pisać) o nim można albo dobrze, albo źle. Dziś będzie dobrze. Bo sytuacja Mistrza jakoś się stabilizuje. Laboratorium Dramatu zyskało stałą siedzibę na Mokotowie (w dawnym kinie „Przodownik” przy Olesińskiej). Jest szansa, że w kolejnym budżecie dzielnicy dla tego poważnego ośrodka kultury znajdą się środki. A tym razem…
Metro na Gocławiu
Dla mnie bomba. Gdy przed wakacjami dyskutowaliśmy w czasie obrad Rady |Warszawy o przebiegu II linii metra, dowiedziałem się, że jakaś odnoga (znajdująca się w dawnych planach) od Dworca Wileńskiego na Gocław to mrzonki, plany na dalsze lata i nikogo ta linia tak naprawdę nie interesuje. Ważna była zmiana przebiegu metra na Woli, jakaś stacja,…
Muzyka na Pradze
Filharmonicy wiedeńscy grają na Pradze. To nie pierwszy koncert, który mogę dzięki aktywności Janusza Pietkiewicza wysłuchać w bazylice przy Kawęczyńskiej. Przeniesiony już do Teatru Wielkiego były dyrektor Biura Teatru i Muzyki czynił od dwóch lat wiele, by i nasza strona Wisły zaistniała na kulturalnej mapie miasta. Bo policzmy – teatry Baj, Powszechny (znakomity!), Rampa, dwa…
Pan komisarz
Rocznica zamachów w Stanach Zjednoczonych. Symbol tragedii nie tylko Ameryki, ale i całego świata. We wszystkich środkach masowego przekazu dużo informacji, analiz i komentarzy na ten temat. Jestem o 14.30 w Pałacu Kultury, gdzie ma być otwarta wystawa fotografii Nowego Jorku „przed” i „po”. W głównych rolach (co nie dziwi) Ambasador Stanów Zjednoczonych i pan…