Chodzę od czasu do czasu na spektakle teatrów amatorskich, tych, które mają ambicje stać się profesjonalnymi, zwyciężającymi na przeglądach zespołów amatorskich, o których krytycy mówią: „wybitni”, „ciekawi”, „znakomici”… Pobiegłem więc na przedstawienie „6:27” „Teatru Art. 51 ze Zgierza”. Zapowiedziano go hucznie: „Grupie Art. 51 udało się stworzyć teatr szalenie sugestywny i mistrzowsko operujący teatralnymi tworzywami;…
Miesiąc: wrzesień 2007
Epitafium dla Wojtka
Żadne słowa nie są w stanie oddać bólu człowieka po stracie najbliższej mu osoby. A jednak musimy żyć ze świadomością, iż każdy z nas wcześniej lub później pożegnać się musi z tym, co go otacza – niebieskim niebem, słonecznym upałem lub zimową zawieruchą. Na ziemi pozostanie rodzina i przyjaciele, którzy wspominać będą dawniejsze i bliższe…
Startówka 2007
Tym razem w Kazimierzu Dolnym. Ponad 60 instruktorów, wędrowników i grupa harcerzy starszych rozpoczęła startówką nowy rok harcerski w Hufcu Praga Południe. Szczepowi, drużynowi, przyboczni. Komenda hufca. Dominowała młodzi. Mocno jeszcze nieopierzeni. Zachowywali się jak członkowie normalnej drużyny harcerskiej a nie poważni instruktorzy i ci, którzy instruktorami lada dzień zostaną. Może dlatego, że zabrakło wielu…
Mewa
Z grupą ukraińskich młodych pracowników naukowych ze Lwowa rozmawiam w kuluarach Teatru Wielkiego o przedstawieniu, które się za chwilę zacznie. – To „Mewa”, według Czechowa – mówię. – Mewa? Jaka mewa? On nie napisał mewy – odpowiadają. Chwila konsternacji. – To „Czajka”! – wybucha jedna z pań. – Znamy, znamy!!! Czytamy „Czajkę” w szkole. Ta…
Czyje sprawności?
Czyją własnością są regulaminy (programy) stopni harcerskich? Czyją własnością są wymagania na stopnie instruktorskie? A sprawności? Stare? Nowe? Opracowane przed wojną i te, które powstały rok temu? Skąd te pytania? Wszak odpowiedź powinna być jedna. Własnością tych materiałów (tak jak regulaminu musztry oraz strategii ZHP) jest Związek Harcerstwa Polskiego. Oczywiście od chwili, gdy jako dokument…
Absynt
Sztuka Magdy Fertacz grana jest w Laboratorium Dramatu już co najmniej od dwóch lat. Nie miałem okazji jej obejrzeć, dlatego wznowienie jej na Olesińskiej bardzo mnie ucieszyło. Absynt? Dlaczego Absynt? Czy dlatego, że brzmieniowo przypomina angielskie słowo”nieobecny”? Bo Karolina – dziewczyna, która ukończyła studia i właśnie wychodzi za mąż – postanowiła być nieobecna, popełnić samobójstwo….
Nowe władze ZHP
Z pewną dozą nieśmiałości zabieram się do pisania tego felietonu. Od kilku dni mamy nowe władze – przewodniczącego, Radę Naczelną, naczelnika i Główną Kwaterę. Jak będzie? Jak będą kierować Związkiem? Z większymi sukcesami niż ich poprzednicy? Oby. Problemem tamtej władzy był konflikt między Główną Kwaterą a Radą Naczelną, gdzie Przewodniczący bardziej reprezentował poglądy GK niż…
Twórcy obrazów???
Teatr Śląski z Katowic od dwóch lat gra tę sztukę. Nie dziw, że sprowadzono ją w czasie tego weekendu do Warszawy. Autor: Olov Enquist, reżyser: Kazimierz Kutz, w roli głównej: Anna Polony. Czego chcieć więcej, by mieć pełną widownię? Rzecz o laureatce Nagrody Nobla – Selmie Lagerlof. Według jej powieści kręcony jest film – to…
Jeszcze jeden harcerski ślub
Stojąc w długiej kolejce, aby złożyć życzenia Ewie i Piotrowi (Piotr jest naszym komendantem hufca, Ewa była członkinią ZHR, pełniła nawet funkcję komendantki chorągwi harcerek), rozglądałem się wokół. Ryszard – niegdyś komendant szczepu i Joasia, także szczepowa. Adam – szczepowy, jego żona też prowadziła szczep. Andrzej był chyba zastępcą komendanta hufca, gdy wziął ślub z…
Starzy i młodzi
Nic nowego pod słońcem – konflikt starych i młodych. Ostatnio rozwijający się przy okazji zbliżających się zjazdów hufców. Ile lat może pełnić funkcję komendant hufca? A ile powinien mieć lat? Czy drużynowy może mieć 35 lat? A 40? Czy druhna – nauczycielka nauczania początkowego – powinna prowadzić gromadę, będąc w wieku przedemerytalnym, mając wnuki w…