No tak. Znów znalazłem się w szpitalu, po raz drugi i na razie ostatni. Ale dla osób, które śledzą moje zapiski nie jest to nic nowego. Musiałem naprawić sobie zastawkę (mitralną), o czym myślałem od połowy stycznia. Nie jest to oczywiście miła przygoda, bo chirurdzy musieli przeciąć mi kilka żeber. Przecięli, zszyli co mieli zszyć,…
Miesiąc: luty 2008
GK z klasą
W lutowym numerze „Czuwaj” naczelny pisma opublikuje (mam nadzieję) artykulik, który można streścić „Zacznijmy na serio rozmawiać publicznie o trudnych sprawach naszej organizacji. Zawsze uważałem (tak redagując „Drużynę – Na Tropie”, jak i „Czuwaj”), że nie wolno nam chować głowy w piasek i udawać, że takich tematów nie ma. Zawsze jednak sądzę, że każdą dyskusję…
Harcerze w służbach
Gdy w środkach masowej informacji padnie słowo „harcerze”, budzi to moją uwagę. Bo o harcerzach pisze się w prasie wysokonakładowej i mówi w radiu lub telewizji bardzo rzadko. A tu, z okazji tekstu o raporcie o stanie Służby Kontrwywiadu Wojskowego pada zdanie, iż Antoni Macierewicz do służby w kontrwywiadzie zatrudniał… harcerzy. Przechodzili oni przez przyspieszone…
Tamara L.
Tamara Łempicka malarka, która zrobiła karierę światową, twórczyni art-deco, fascynuje. Polka, w której płynęła tylko połowa polskiej krwi, kobieta, która nie znała pojęcia etyka, przez wiele lat swego życia przekraczała wszelkie granice moralne. Malująca nagie kobiety, żyjąca z nimi, ale także z mężczyznami. Życie z Paryżu w dwudziestoleciu międzywojennym, wielka popularność, pieniądze, znajomość (i przyjaźń)…
Loretta
Marzenia? Jakie dziewczyna, nawet piękna dziewczyna może mieć marzenia, jeżeli jest bez pieniędzy, bez męża, a dziecko spłodzone z kochankiem jest „w drodze”? Czy wystarczy być kelnerką i mieszkać w amerykańskim motelu, którego właścicielem jest Rosjanin, aby rzucić świat do stóp i być jego panią? Ale jak być panią swego losu, autentycznie o nim decydować?…
Jakie liceum?
Napływa coraz więcej informacji o planowanych reformach w liceach. Pierwsza, dość odległa w czasie, to zmiana wieku maturzystów – ponieważ w pierwszych klasach (szkoły podstawowej) pojawią się sześciolatki, więc maturę kończyć będą osiemnastolatkowie. Pojawiły się natychmiast głosy – to przedłużmy naukę o rok, przywróćmy czteroletnie licea. Straszny pomysł – trzynastoletnia szkoła, takiej nie ma na…

Nordiska Museet
Oglądanie wystaw w Muzeum Nordyckim w Sztokholmie zawsze sprawia mi dużo radości. Dlatego poszedłem do niego w minioną sobotę. Zbiory muzeum są skromne i wydawałoby się – mało efektowne. Jakieś meble, obuwie, ubiory z różnych epok i stroje ludowe, zabawki dziecięce z różnych epok, zdjęcia Szwecji XX wieku, materiały Strindberga i o Strindbergu itd., itd….
Pokuta
Jak zrobić dobry melodramat, aby niósł on ze sobą przesłanie „miłość jest czymś wielkim, a zazdrość, nawet podświadoma (i pociągająca za sobą czyny z gruntu nieetyczne) złem”. Jak zrobić film, w którym równocześnie pokaże się angielską bogatą prowincję w połowie lat 30-tych XX wieku, bitwę pod Dunkierką i brytyjski szpital w czasie wojny? Jak sfilmować…
Brassens w Polskim
Teatr Polski nie jest moim ulubionym przybytkiem sztuki. Prezentuje on poziom dobrego teatru szkolnego (to znaczy dla szkół) i teatru ludowego „Zieloną gęsią” lub podobnymi przedstawieniami. Nieudane „Wyzwolenie” wiosny tu nie uczyniło. W najbliższym czasie czeka nas premiera „Zemsty”… Ale gdy zobaczyłem, że w repertuarze Polskiego znalazły się piosenki Brassensa, pobiegłem na nie co sił…