Adam Czetwertyński

Harcerstwo (200) Kuchnia (25) Kultura (275) Polityka (37) Pożegnania (29) Szkoła (74) Varia (108)

Loretta

Marzenia? Jakie dziewczyna, nawet piękna dziewczyna może mieć marzenia, jeżeli jest bez pieniędzy, bez męża, a dziecko spłodzone z kochankiem jest “w drodze”? Czy wystarczy być kelnerką i mieszkać w amerykańskim motelu, którego właścicielem jest Rosjanin, aby rzucić świat do stóp i być jego panią? Ale jak być panią swego losu, autentycznie o nim decydować? Trudno, bardzo trudno…
A więc w życiu pełnym fantazji lub niebywałych wrażeń (mąż na przykład zjedzony został przez niedźwiedzia a właściciel motelu “zakrzyczał się na śmierć”) w towarzystwie dwóch zakochanych nieudaczników Loretta stara się zostać gwiazdą porno. Słyszała przecież, że sprzedając własne ciało można wiele zarobić. Wiele? Dwa tysiące pięćset dolarów, jak mówi jej “macho” - pseudoopiekun, jeden z owych dwóch mężczyzn, którzy chcieliby mieć Lorettę na zawsze. Cóż, starania o zdobycie dużej kasy nie zakończą się sukcesem, nakręcania filmu nie zobaczymy, wszystko sprowadzi się do gawędzenia i rywalizacji sprzedawcy śrub (dużych, technicznych) z gościem, mającym zajęcie jako naganiacz dziewczyn tańczących toples.
Słabiutka to sztuka, której premiera odbyła się wczoraj w Teatrze Powszechnym, bo jak stworzyć dramat (nawet komedię) o seksie bez seksu? Jak pokazywać owych facetów, którzy na widok Loretty czują się podnieceni, jeżeli tego podniecenia nie da się na serio pokazać? Wszystko w niej jest udawane - miłość i zazdrość, erotyka i głębia przeżyć. Może rzeczywiście Loretta wraz ze swą przyjaciółką - Rosjanką mają szanse na spokojne życie bez szamoczących się bez sensu mężczyzn, nie potrafiących niczego mądrego zrobić w życiu. Nawet na serio się pobić.
Śmiejemy się w czasie spektaklu, bo sporo scen śmiech budzi. Podoba nam się, gdy dwulicowa Lotetta jest silniejsza od swych partnerów. Manipuluje nimi, dyryguje. Reżyser nie postawił kropki nad “i”. Sen o amerykańskiej karierze nie ziści się, ale marzenia pozostają. Bo marzenie o szczęściu tkwi w każdym z nas.Komentarze wyłączone dla tego wpisu.