Adam Czetwertyński

Harcerstwo (177) Kuchnia (22) Kultura (263) Polityka (37) Pożegnania (25) Szkoła (74) Varia (104)

A było tak miło

Wybory do Parlamentu Europejskiego za nami. W gazetach, w radio, w telewizji słyszymy kolejne podsumowania, kolejne analizy… ten wszedł, tamta nie weszła. Ten wygrał. Któraś kandydatka - prawie pewna - ku ubolewaniu swych wyborców do Brukseli nie pojedzie. Jeszcze dzień, dwa i wrócimy do codziennego życia. Nasi przedstawiciele będą nas znakomicie reprezentować lub kompromitować - czeka nas i jedno, i drugie. My pozostaniemy w kraju - szaraczki, elektorat partii rozlicznych.
O nas szaraczkach będzie ten felieton. O mojej rodzinie. Dwie informacje są na początku niezbędne - po pierwsze wszyscy głosujemy, i starsi (seniorka lat 93), i młodsi (juniorka lat 24). Wszyscy. Po drugie generalnie mamy poglądy lewicowe. Jakos tak jest, że interesujemy się polityką, i choć tylko ja do jakiejś partii należę, nasza wiedza o tym, co dzieje sie wokół nas, w naszym przypadku na pewno przekra cza średnia krajowa.
I było przed kilku laty tak miło, Szliśmy do lokali wyborczych i mogliśmy się zastanowić, czy warto glosować na pana X, czy na panią Y na jednej, naszej lewicowej liście. I co nam się zdarzyło? Wszystko się pobabrało. Wcale już nie lubimy (tak rodzinnie) naszych młodych lewicowych przywódców, wcale im nie ufamy, wcale część z nas nie chce na nich głosować. Zniechęcił nas styl kierowania państwem sprzed lat (tego SLD wielu nie wybaczy), zniechęcili ci współcześni - bez autentycznej, prawdziwej socjaldemokratycznej koncepcji. Jacys niedokształceni, słabiutko mówiący po polsku. Nie podoba się nam (globalnie) bardziej lewicowa, rozłamowa lewica, ta mniejsza, wśród której jest kilka znanych, mądrych osób. Nie podoba nam się też (generalnie) “lewica” PO, którą jednak też część nas bardzo sobie ceni.
W efekcie nasze głosy dostała pani Huebner, dostał Olejniczak, dostał Rosati. Wcale mi się to nie podoba. Bo dawniej było tak miło. Dlatego czekam, aż SLD przekona nas, że wszyscy powinniśmy głosować na tę właśnie partię. Ciekaw jestem, czy się kiedykolwiek doczekam.Komentarze wyłączone dla tego wpisu.