Adam Czetwertyński

Harcerstwo (204) Kuchnia (25) Kultura (279) Polityka (37) Pożegnania (31) Szkoła (74) Varia (109)

Do 21…. (tekst tylko dla harcerzy)

No, wreszcie mamy decyzję. Rada Naczelna na początku października uchwaliła: wiek wędrowników ograniczamy do dwudziestego pierwszego roku życia. Kończysz dwadzieścia dwa lata i przestajesz być wędrownikiem (wędrowniczką też). Dyskusje trwały kilka lat. I wreszcie wszystko wszyscy już wiedzą.
W czym rzecz? Co się tu stało? Mamy być zadowoleni czy powinniśmy pomarudzić? A może nie przejmować się i nadal mieć w drużynach wędrowniczych harcerzy, którzy obronili już pracę magisterską? Nie.Za tym ostatnim rozwiązaniem nie optuję
Chwilkę pomyślmy. Drużyna harcerskie to takie środowiska, w którym trwa proces wychowywania i samowychowywania (jak pamiętamy – przez stawianie wyzwań). Jak długo można być szeregowym harcerzem-wędrownikiem? jak długo można zgodnie z metodą harcerską funkcjonować w sformalizowanej małej grupie? Czy nie pora w pewnym momencie powiedzieć – już przyszła pora, by nie być przez innych wychowywanym.
Do tej pory mądrzy w piśmie twierdzili, że taką młodzieżą, kształtowaną w harcerskim zespole, przestaje się być, gdy ma się nieco ponad ćwierć wieku. A więc gdy kończy się studia. Tak – to była przesada. Naprawdę znacznie wcześniej młody człowiek jest już dorosły. Ot, może mając 21 lat. (Nie, nie mówcie, że niektórzy są dziećmi do końca życia - o takich przypadkach nie rozmawiamy, takich osobników należy skierować do NS-u).
A więc drużyna wędrownicza jest od 1 września 2015 roku przeznaczona dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej i dla początkujących studentów. To chyba rozsądne. Dla nich też zostaną zmodernizowane regulaminy dwóch stopni wędrowniczych. Nie są to stopnie dla seniorów, harcerskiej starszyzny i innych mocno dorosłych harcerzy. Wędrownik ma być wędrownikiem. To mi się podoba.
Co z tymi starszymi? Którzy już ukończyli 21 lat? Są instruktorami. I dobrze. Pracują w kręgach akademickich, w większości też jako instruktorzy. Są cywilnymi przyjaciółmi ZHP, przekazując na jego rzecz swój 1% podatku albo znajdują się w grupie wiekowej nazywanej starszyzną i są nadal w harcerstwie.
Pewna grupa członków ZHP będzie zmartwiona. To już nie dla nich Wędrownicza Watra? Nie dla nich drużyna, w której tak dobrze można się bawić? Tak, nie dla nich. Bo już czasem czas wydorośleć. Prawda?Brak komentarzy - bądź pierwszym, który skomentuje.

Odpowiedz