Adam Czetwertyński

Harcerstwo (188) Kuchnia (24) Kultura (271) Polityka (37) Pożegnania (27) Szkoła (74) Varia (105)

Opcja “0″ (literki nr 5)

Dh Mulin niechętnie sięga do tekstów zawieszanych w internecie. Tyle tam wiadomości, tyle informacji. Plotki, memy, newsy prawdziwe i nieprawdziwe, newsy o neutralnej treści i newsy trujące mózg mową nienawiści. Wierzyć w to, co tam w tym internecie napisane? Nie wierzyć? Jak żyć?
No tak, dziś nikomu wierzyć nie można. To taki dzień, że gdy Mój Ulubiony Instruktor zaczynał pić swą ulubioną filiżankę kawy, zaczął się zastanawiać, czy przypadkiem Złe Moce Dzisiejszego Dnia nie zamieniły tej kawy w herbatę. Szaleństwo pierwszego kwietnia..
Pomimo to postanowił jednak sięgnąć, a właściwie zobaczyć, co jego Ulubiony Redaktor wymyślił tego dnia i zawiesił w internecie. Zobaczył i zamarł z zachwytu. Nie zachwycił się komentarzami pod żartem Ulubionego Redaktora, bo były one mało dowcipne. Zupełnie nieżartobliwe. Jakby niektórzy instruktorzy połknęli kij i na baczność zaczęli się zastanawiać omawiając jakieś nieistotne szczegóły z otoczki owego Redaktorskiego żartu. A idea, myśl była prosta: Rada Naczelna likwiduje swoje i swoich poprzedników uchwały, doprowadzając w dopuszczalnym przez radę zakresie do realizacji uchwały zjazdu ZHP o opcji „0”. Uff! Jakiż to piękny i mądry żart, pomyślał dh Mulin pijąc kawę, która już nie udawała herbaty i zaczęła mu smakować (tfu, tfu) jak czekolada.
- O jejku, jejku – jęknął. Hufce nie będą wiedziały, kiedy mają się u nich odbyć zjazdy i komendanci będą teraz kierować swymi komendami do końca świata, a nawet jeden dzień dłużej. Pomyślał chwilę i zmienił zdanie – wszak zjazdy hufców, co mamy zapisane w statucie, odbywają się co cztery lata. To może coś tu w tymże statucie zamieszać i niech hufiec decyduje, kiedy ma mieć swój zjazd?
A co z ulubioną druha Mulina Indywidualną (dużymi literami) Ścieżką Rozwoju? Czy już teraz instruktorzy nie będą się rozwijać? Oj, straszne. Tylko Mój Ulubiony Instruktor nie zna ani jednego instruktora, który taką ścieżkę sobie opracował. Czyli ścieżka jest, a jakby jej nie było. To może dobrze, że jej nie będzie. A co z równie ulubionym Kodeksem Instruktorskim?
Dh Mulin postanowił jednak zgłębić ten temat głębiej, bardzo głęboko. Popatrzył na ostatnie uchwały, te, które jego Ulubiony Redaktor jednym zapisem własnego komputera dowcipnie zlikwidował. Na przykład tę w sprawie strategii do roku 2025. Zjazd ochoczo strategię zaakceptował i od roku jest z nią kłopot. Teraz mamy mechanizm wdrażania i plan taktyczny realizacji. Piękne załączniki do uchwały. A gdyby tak (dh Mulin aż się zląkł własnej myśli) wyrzucić tę strategię do kosza i rozwijać się bez niej? Czy hufcom i chorągwiom nie zależy na wszechstronnym rozwoju? Zależy. To może bez tych wskaźników byłoby łatwiej?
A co teraz zrobimy z uchwałą dotyczącą tych, którzy wracają do naszej ulubionej organizacji? Taką styczniową? Oj, kłopot. Może wykorzystać wprost zapis z Systemu Stopni Instruktorskich? Bez dodatkowych interpretacji? Da się? Nie da. A wszystko przez tych, którzy nie płacą składek członkowskich. No i jak tu stosować opcję (jak „O”) zero (jak „0”)?
- Ale, ale… - to buzowanie myśli bardzo męczyło dr. Mulina – uchwała w sprawie opcji „0” nie dotyczy nowej biurokracji naszej pięknej organizacji. Dotyczy przeszłości. A nowa biurokracja, nowe wytyczne, przepisy, regulaminy wymagałyby nowej uchwały. Nowego papieru, nowej dyskusji. Miało być prościej, a jest coraz trudniej. Ciekaw jestem, pomyślał Mój Ulubiony Instruktor, co wymyśli zespół pracujący przy modyfikacji wymagań na stopnie harcerskie. Czy też będą wskaźniki? Procenty? Nowatorskie rozwiązania? A może jednak coś (jak to miało być w opcji „0”) będzie uproszczone?
Dh Mulin sięgnął po swój ulubiony napój, który znów smakował jak ulubiony napój. Uprościć działanie na każdym ze szczebli jego organizacji. Jak to by było pięknie. Czy dałoby się żyć bez Kodeksu Instruktorskiego lub Indywidualnej Ścieżki rozwoju? Bez strategii i skomplikowanych sposobów jej realizacji? Czy dałoby się żyć? Dh Mulin ciężko westchnął, zamknął oczy i zagłębił się głęboko w swych przepastnych myślach. Bez (…cenzura wewnętrzna) nie razbierjosz, jak mówią nasi sąsiedzi ze Wschodu. Po chwili w pokoju dh. Mulina usłyszeć można było lekkie pochrapywanie.Brak komentarzy - bądź pierwszym, który skomentuje.

Odpowiedz